I ЊЕГОШ КАО ТРАГИЧКИ ЈУНАК КОСОВСКЕ МИСЛИ
- Објасните однос између релативног значаја историјских чињеница и значаја који им Његош даје у делу.
- Уочите основне елементе композиције нарочито водећи рачуна о њеним временским димензијама (празници и доба дана на почетку и на крају дела).
- Жанровски гледано Горски вијенац је: еп, драма, поема. Препознајте карактеристике сваке од ових врста у том остварењу.
II ПОСВЕТА ПРАХУ ОЦА СРБИЈЕ
- Зашто Његош Карађорђа назива оцем Србије, а 19. век страшном ером?
- Уочите контраст хероји-издајници и повежите га са основном темом дела.
- Објасните смисао стихова Из грмена великога лафу изаћ трудно није и Да, витеза су сустопице трагически конац прати.
III СИРАК ТУЖНИ БЕЗ НИГЂЕ НИКОГА/ БОРБИ НАШОЈ КРАЈА БИТИ НЕЋЕ…
- какве су прилике у Црној Гори о којима владика Данило тужи у своме монологу? Које су његове дилеме и шта на основу њих закључујемо о њему?
- Упоредите монолог Вука Мићуновића и владике Данила: укажите на разлике међу њима полазећи од различитих улога које та едва јунака имају у црногорском друштву.
- Протумачите алегорију која почиње стихом Тек што вучад за мајком помиле…
IV СЕЛИМ-ПАШИ ОТПОЗДРАВ НА ПИСМО
- Упоредите два писма и запазите разлику у погледима на свет.
- Уочите природу алегоријског говора у овом дијалогу.
- У Горском вијенцу сучељавају се и међусобно самеравају три културе: патријархална црногорска, источњачка и млетачка. Укажите на њихова најбитнија својства и начине на које су приказана у делу (посебно објасните како патријархални војвода Драшко види политички и културни живот у Венецији).
V СВ`ЈЕТ ЈЕ ОВАЈ ТИРАН ТИРАНИНУ
1.Монолог игумана Стефана једно је од најпознатијих места у Горском вијенцу. Какво је његово схватање живота и чиме је условљено?
- Уочите гномске стихове и објасните њихов смисао. (Гнома – кратка, сажета изрека која садржи неку општу мисао или моралну истину примењивану на различите ситуације у жигвоту.)
- Уочите неке од стилских/реторских средстава (контраст, анафора, понављање…) у којима се у свом монологу служи игуман Стефан.
VI А У РУКЕ МАНДУШИЋА ВУКА БИЋЕ СВАКА ПУШКА УБОЈИТА!
- Укажите на улогу кола у Горском вијенцу. Кога коло представља?
- Дијалогом владике Данила и Вука Мандушића завршава се Горски вијенац. Уочите појединости које карактеришу лик Вука Мандушића (његов изглед, начин приповедања однос према џефердару).
- Објасните симболику завршног монолога владике Данила.